MVP discsport

7

Vznik firmy

MVP discs sport založili v roce 2010 dva bratři z Brown City. Brad a Chad Richardsonovi, kterým v době, kdy firmu zakládali bylo 19 a 23 let. Ale začněme hezky od začátku.
Brad a Chad jako teenageři objevili kouzlo disgolfu a zcela mu propadli. Stejně jako většina z nás. Už jako kluci pomáhali o letních prázdinách svému otci, který měl rodinnou firmu Maple Valley Plastics. Ta kromě výroby různých plastových produktů pro hračkářské společnosti, vyráběla hlavně díly pro automobilový průmysl. Zde chlapci sbírali své první zkušenosti s plastovými výrobky a s podnikáním obecně.

Že měli kluci kliku? To měli, hlavně tu od auta

Poté, co Chad uviděl vnitřní kliku dveří, která měla jádro vyrobené z tuhého plastu a povrch byl měkký z materiálu podobnému gumě, napadlo ho aplikovat tuto technologii na discgolfový disk. Původní myšlenka použít gumovější materiál na okraj disku, aby lépe chytal řetězy se velmi rychle vyvinula v objev dnes již známého GYRO®. Použitý materiál na bázi kaučuku kromě své „měkkosti“ byl mimo to, také těžší. Díky tomuto rozložení váhy na disku docházelo k lepšímu gyroskopickému efektu a předvídaltelnějšímu letu. Tuto technologii si nechali patentovat právě pod názvem GYRO® a je použita na všech discích MVP a Axiom.

Ale pojďme zpátky k bratrům Richardsonovým. V době vzniku firmy oba bratři studují. Brad na Saginaw Valley State University, kde studuje matematiku a fyziku. Jeho bartr Chad navštěvuje Macomb Community College, kde si změnil své zaměření ze strojírenství na programování a počítačové řízení. Oba po večerech a víkendech vyřizují objednávky, komunikají se zákazníky a budují dál svoji firmu. Oba práce velmi baví a plní si tak svůj sen i na „úkor“ klasických školních radovánek. Dělají co je baví. Prvních pět let budují svoji firmu v zázemí svého otce.  V roce 2015 bratři Richardsonové vybudovali nové sídlo firmy v Marlette. To o rok později rozšířili o další výrobní a skladové prostory.

Nejen technologie GYRO®, vědecký přístup, ale i do té doby netradiční marketing a propracovaný systém objednávek dělá z MVP discs sport technologicky nejvyspělejšího výrobce discgolfových disků. 

První disk

Prvním diskem byl ION. Ion je putter, který světlo světa spatřil poprvé v prosinci 2009 ve své první generaci. Ta byla unikátní v tom že rim disku nebyl černý, ale červený. Střed disku byl modrý a disk byl bez potisků. Těchto disků bylo vyrobeno jen 375 a to ve váze 166 – 168g.
Druhá generace vznikla v lednu 2010 a měla již klasický černý rim. Byla vyrobena v pěti barvách modrá, zelená, červená, žlutá a zářivě oranžová a bylo vyrobeno 1500 ks. Ještě v roce 2010 a to v květnu byla vydaná třetí generace. Ta se vyznačovala Ion hot stampem na spodní straně disku. V této generaci bylo vydáno 10 000 ks disků, které byli velmi rychle prodány a znamenali první velký úspěch bratří Richardsonových.

V roce 2011 příchází čtvrtá a pátá generace Ionu, kde se poprvé setkáváme z hmotou proton a klasickým stampem. V páté generaci je oficiálně představena technologie GYRO®. V roce 2016 přichází již šestá generace Ionu. Forma zůstává stejná, ale je upravena pro použití dalších hmot, zejména pro elektronovou hmotu. Šestá generace je vyráběna již v Neutronu, Protonu, Eclipse Soft, Plasma a Electron Soft a Firm.

V září 2018 vychází již sedmá generace Ionu. Na formě se již nic nemění jen je na spodní straně disku označena patentovou značkou GYRO® Technology. Sedmá generace Ionů také debutovala novým stampem, který již nese číselné označení letových vlastností tak jak je známe dnes.

V roce 2019 vychází limitovaná edice k 10-tému výročí Ionu v původních barvách. To znamená červený rim a modrozelený střed. Narozdíl od prvních Ionů má tato speciální edice na vrchní straně disku tří foliový stamp a ze spodu disku je speciální stamp. Disků bylo vyrobeno 2010 a 375 z nich v původní váze 166 – 168g.

limitovaná edice IONu k 10-ti letému výročí

Sesterské firmy

Axiom discs sport a Streamline discs jsou dvě „sesterské“ společnosti MVP. Možná lépe řečeno jsou to značky MVP. Prostě se jedná pořád o disky které vyrábí MVP, ale pod jinou značkou.
Disky Axiom se vyznačují především barevnými rimy a tím vznikají nádherně barevné kombinace. Také jsou zde disky, které mají trochu jiné dráhy letu než disky u MVP a tím doplňují a rozšiřují své portfolium disků. Některé disky jsou si podobné a tak si hráč může vybrat disk který mu vyhovuje nebo líbí více. Např:  Particle vs Envy, Dimenssion vs Delirium, Tesla vs Wrath, Octane vs Mayhem atd…

Druhou značkou je Streamline. Pod kterou vyrábí MVP disky bez overmoldu, prostě bez dvousložkové konstrukce disku. Jedná se o jednomoldové disky, pro které jsou využívány stejné plasty a precizní technologie firmy MVP. Jak říká samo MVP, jedná se o budoucnost klasických disků.

Plasty

V současné době je v nabídce firmy MVP celkem 9 různých plastů a jejich variant. Já osobně mám nejradši Neutron, ve kterém mám snad všechny disky na driverování. Na puttery používám vždy elektron medium nebo elektron soft. Pokud máte rádi barevné kombinace a barevné žíhání určitě mrkněte na disky s označením Cosmic. Jsou opravdu nádherné. A zde je přehled všech hmot které MVP používá na své disky:

  • Electron – elektron je základní hmota vhodná především pro puttery. Je měkčí, neklouže ani za mokra a má asi nejlepší grip ze všech hmot jaké MVP používá, ale toto je dost individuální. Puttery v této hmotě asi nejlépe „chytají“ řetězy. Elektron se dělá ve třech různých tvrdostech, takže uspokojí všechny hráče ať už mají rádi tvrdé či měkké puttery. Firm je nejtvrdší, medium (většinou se tato varianta neoznačuje, takže pokud na disku není uvedena tvrdost jedná se právě o medium) a soft je nejměkčí varianta. Jedinou nevýhodou této hmoty je její menší odolnost. Disky v této hmotě, pokud se obouchají, tak se stávají nestabilními.
  • Cosmic electron – jedná se o novější verzi elektronu, která by měla být o trochu odolnější. Hlavní je ale její barevnost. Disky s označením cosmic jsou vždy z více barev, takové krásné žíhání. Také se na cosmic používají jiné stampy.
  • Eclipse – první generace svítících disků. Většina disků z této hmoty měla svítící pouze rim. Jestli se nepletu tak první disk který svítil úpně celý byl Envy.
  • Eclipse 2.0 – druhá generace svítících disků. Zde MVP mění svou strategii a svítí celý disk a ne jen rim. Nutno podotknout, že v současné době se jedná asi o nejdéle svítící disky na trhu. Jsou fakt super vidět i za pořádné tmy a to i přes 30minut. Odzkoušeno na Reactorech 🙂
  • Fission – je prémiová odlehčená hmota. Jedná se o upravenou hmotu  neutron, která má v sobě mikrobublinky. Disky vyráběné z Fission jsou ty nejlehčí co MVP dělá a jsou určené především dětem a ženám, či na specifické hody. Musím říct že tyto disky mají fakt vynikající grip.
  • Proton – je velmi odolná průhledná hmota. Jedná se o jednu z prvních hmot, kterou MVP na disky používalo. Máme vypozorováno, že používané disky v protonu jsou o chloupek méně stabilní než disky v Neutronu.
  • Plasma – prémiová hmota, která má lepší přilnavost a krásné kovové odlesky.
  • Neutron – tak tohle je vlajková loď v portfoliu MVP. Nejširší výběr barev, nejvyšší odolnost, skvělý grip. To vše je neutron. Navíc je to jediná hmota, ve které si můžete pořídit jakýkoliv disk z nabídky MVP. K dispozici je i ve verzi soft, která je měkčí a o trochu lépe se drží
  • Cosmic neutron – má všechny vlastnosti klasického neutronu,  je vylepšena o nádherné barevné kombinace. Také má své vlastní a unikátní stampy.

Hráči

Začátkem roku 2021 přišel do premier týmu MVP James Conrad a stal se tak asi nejznámějším hráčem MVP. V tomto týmu je ještě Matt Dollar, Jordan Castro a vousatý Justin Bilodeau. U žen je to Elanie King, forehandová specialistka Sarah Hokom a týmový kapitánka Jennifer JSaww Sawyer. Toto je elitní tým MVP, ve kterém jsou ty největší hvězdy. Ale MVP má ještě více týmů a to Pro tým ze kterého jste mohli vidět v oblíbených videích od JomezPro například Jeffa Faese. Dále tu máme Expedition Team, kde je známý tester disků Brian Sweet, Discovery Team, Orbit Team a v neposlední řadě Crew Team. V české republice bylo možné se potkat se dvěmi německými hráči Sascha Görtz a Marian Ludwig, kteří v týmu MVP expedition působí nebo působili. V ČR v současné době (2021) nemáme žádného hráče v týmu MVP. Snad se to brzy změní.

Další vybavení

Kromě disků MVP vyrábí i další discgolfové vybavení. Z našich recenzí již znáte jejich Pro Bag i jeho druhou verzi Pro BagV2. MVP dělá také vozík. Samozřejmostí jsou koše, ve kterých je výběr také docela velký. Zejména skládací koš i s brašnou je velmi zajímavý. Samozřejmostí jsou drobnosti, jako markery, nášivky, lahve, sportbagy, deštníky, kšiltovky a oblečení. Prostě klasický discgolfový sortiment pro uspokojení svých fanoušků.

No a jsme na konci

Pro mne je MVP srdcová záležitost. Disky jiných značek téměř neházím. Není to tím, že bych si myslel že nemají dobré disky, to ne. Ale kombinace vzhledu a funkčnosti mi prostě učarovala. Disky v neutronu, které používám strašně moc vydrží a nemění téměř vůbec své vlastnosti. Když si daný disk koupím vždy létá stejně jako předchozí. Ta jistota je k nezaplacení. Kapitolou sama pro sebe je disk Envy. Právě díky tomuto disku jsem si MVP tak oblíbil. Když bych si měl vybrat jen jeden disk, tak to bude právě Envy. Často vezmeme s Jerrym Envy a obejdeme s ním celé hřiště a stačí nám 🙂 No nic konec rozplývání. Ještě by to chtělo špičkový bag a budu nadšený.  Dobře nadšený budu až k MVP přejde Paul McBeth.

ehled disků MVP a Axiom

Další články na našem blogu