Jaký vybrat putter od MVP? Pár rad nejen pro začínající discgolfisty

7

Vzhledem k tomu, že MVP discs sports je naše srdcová záležitost, tak jsme se rozhodli , že se s Vámi podělíme o naše zkušenosti právě s puttery od této značky. Pokusíme se vám poradit, který putter vybrat a na co. No a na závěr vám prozradíme i co používáme my a proč.  Do tohoto výběru budou samozřejmě zahrnuty i disky od Axiom a Streamline, což jsou značky firmy MVP a tudíž se jedná o jejich disky. Více se můžete dočíst v našem článku o MVP discsport.

Putter na puttování

Začneme výběrem disku určeného primárně na puttování. Jelikož puttování je hodně o hlavě, je velmi důležitý pocit a důvěra ve vybraný disk. V první řadě je důležité, aby se Vám disk velmi dobře a pohodlně držel. Musí vám sedět  tvar, disk by vám měl lehce a plynule opouštět ruku. Druhá důležitá  věc je hmota, ze které je disk vyroben. Zde je naše doporučení jednoznačné. Putter od MVP na puttování vždy berte ve hmotě Electron nebo Cosmic electron. Disky vyrobené z této hmoty mají nejlepší grip a také nejlépe „chytají“ řetězy koše. Electron si můžete vybrat ve třech tvrdostech (soft, medium, firm). Při výběru tvrdosti je  to hodně o pocitu a Vaší preferenci. Jen bych Vám možná doporučil mít pro hru v zimě disk ve hmotě elektron soft.

A naše doporučení?

Jak už jsem psal, puttování je zejména o hlavě, takže až budete vybírat putter,  je nutné si ho vyzkoušet. Disk se Vám musí perfektně držet a musíte mu věřit. Ideální si je nějaký disk vytipovat a požádat někoho o vyzkoušení. Třeba na turnaji. Věřím, že Vám rád každý  hráč disk půjčí a určitě Vám k němu i něco řekne. Pokud nikoho neznáte, napište nám a když to bude možné, rádi se s Vámi potkáme a disk si budete moci vyzkoušet.
Pokud bych Vám měl poradit přesný model, vybírejte asi z těchto disků : ATOM, ANODE, ION, PROXY, ENVY, PILOT. Myslím si, že si vybere každý.

A čím puttujeme my?

Jerry používá v současné době Envy electron soft. Dřív puttoval Pilotem od Streamline. Já jsem začínal na AVIARech, ale celkem rychle jsem přešel na ATOMy, které mi maximálně vyhovují. Atomy na puttování mám v electronu, ve všech tvrdostech, ale nejčastěji puttuji softovými. Jen v těch nejvyšších teplotách, sahám občas po verzi medium. Zkoušel jsem ION, PILOT i ENVY, ale největší důvěru mám právě v ATOMy

zecí putter

Disk na puttování už máme vybraný a tak se pojďme podívat na putter na házení, nebo chcete-li na drivy. Zde má MVP obrovskou sílu. Pokud s discgolfem teprve začínáte, vyberte nějaký rovný disk. Například OHM, ATOM, ANODE či ION. Zde je naše doporučení jasné, jako první si pořiďte jeden z těchto disků. Ideálně ve hmotě neutron či protonu, díky které Vám disk vydrží opravdu dlouho bez změny letových vlastností. Tento disk bych bral jako rovný a vhodný pro všechny typy hodů. Dá se krásně tvarovat a s tímto diskem máte možnost krásně vypilovat svoji techniku.
Dalším diskem by měl být stabilnější putter. Zde najdete v portfoliu MVP jeden z nejlepších drivovacích putterů na světě. A jaký že to je disk? Odpověď je ENVY. ENVY je stabilní disk s čísly 3 / 3 / 0 / 2, velmi podobné letové vlastnosti má i PARTICLE, který má být jen o krapet stabilnější.
Jako další putter na házení, bych zvolil nějaký méně stabilní. Ideální volba je opět disk v neutronové hmotě a máte zase celkem na výběr. Spadá sem ANODE, SPIN, či PROXY. Jako nestabilní putter lze použít  například i ENVY v electronové hmotě. Jen je potřeba počítat s tím, že disk v electronu se velmi rychle obouchá a dost ztrácí na stabilitě, až se stane celkem nevypočítatelným.
Posledním putterem, který by Vám neměl chybět v bagu je velmi stabilní putter. Máte na vyběr mezi ENTROPY a STABILIZEREM, který je od Streamline discs a nemá gyro. ENTROPY je ale opravdu cihla a je vhodný do protivětru i na forehand.

Doporučení

Asi nejvýhodnější je použít na drive stejný putter, co na puttování, pouze v prémiové hmotě. Známý pocit příjemného a spolehlivého gripu Vám určitě pomůže. Určitě si pořiďte ENVY či PARTICLE, tyhle disky Vám hodně pomůžou s vaším disgolfovým růstem. Jako rovný disk OHM, nebo ATOM, pro mě vynikající nestabilní disk je PROXY, no a „cihla“ na závěr, kterou rád používám na forehandy je ENTROPY

Tak to pojďme shrnout

Při výběru putteru dejte na pocit. Ten je velmi důležitý a pomůže Vám s puttováním. Na puttování berte disky ve hmotě electron či Cosmic electron. Vyberte si tvrdost která Vám vyhovuje. Pokud to s discgolfem myslíte vážně, pořiďte si alespoň tři stejné puttery na putování. A tím stejné myslím stejná váha, stejná barva. Uvidíte, že vám to časem hodně pomůže. Pokud si vyberete puttovací disk, je vhodné ho používat i na drivy, jen v kvalitní hmotě, za mě určitě Neutron. Sadu doplňte tak, aby jste měli jeden nestabilní, 1-2 rovné a stabilní a jednu cihlu. To je ideální stav nejen na turnaje ale i na trénování. Samozřejmě nemusíte kupovat vše hned, ale klidně postupně a nebojte se ani použitých disků v Neutronu.

7

Další články na našem blogu